Popisovat, co je to banán bude nejspíš zbytečné, protože nejspíš každý z nás ho alespoň jednou v životě jedl. Přece jen si ale něco málo k banánu řekneme.
Banán je žluté, podlouhlé ovoce a plod banánovníku. Jde o velice žádanou komoditu produkovanou zemědělci tropických zemí, kde tvoří významnou složku potravy. Banány mívají obvykle hmotnost mezi 115–200 g, ta je však významně závislá na konkrétním kultivaru. Z této váhy asi 80 % představuje jedlou část a zbývajících 20 % připadá na kožovitou slupku.
Banán, který koupíte v supermarketu se chuťově velice liším od banánů, které koupíte přímo v zemi, kde se pěstují. Důvod je ten, že banány dovážené k nám do Evropy dozrávají až při transportu, což má výrazný vliv na jejich chuť. Banány jsou přepravovány v nižších teplotách, což sice zvýší jejich trvanlivost, ale zhorší to jejich kvalitu a zmíněnou chuť. Proto se také nedoporučuje banány skladovat v lednici, ale ideálně někde v misce při pokojové teplotě.
Banán, resp. Rostlina banánovník, byl domestikován v jihovýchodní Asii (kde rostou botanické druhy banánovníku) a podle archeologických nálezů to mohlo nejspíše být na území dnešní Papuy Nové Guineje a to možná již 8000 př. n. l. První písemná zmínka o banánech je v buddhistických textech z let okolo 600 př. n. l. Alexandr Veliký objevil chuť banánu v údolích Indie v roce 327 př. n. l. První známý organizovaný banánový sad se objevil v Číně v roce 200 n. l. V roce 650 islámští dobyvatelé přinesli banán do Palestiny. Arabští kupci rozšířili banány po většině území Afriky.
V roce 1502 portugalští kolonisté vybudovali první banánové sady v Karibiku a ve Střední Americe.
Banány jsou výživná potravina, která příznivě ovlivňuje energetický metabolismus, nervovou i trávicí soustavu. Díky aminokyselině s názvem trypofan, která v těle přispívá k produkci hormonu dobré nálady serotoninu, podporuje konzumace banánů také dobrou náladu.
Banány jsou štědrým zdrojem vitamínu a dalších látek, které naše tělo potřebuje k optimálnímu fungování. Ze středně velkého banánu získáme asi třetinu doporučené denní dávky vitaminu B a asi 11 % doporučené denní dávky vitamínu C. Banán obsahuje také draslík, hořčík, měď nebo mangan. Draslík má příznivý vliv na krevní tlak, hořčík a další látky podporují nervovou činnost.
Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají banány s dobrou činností trávicího traktu a občas pomáhají překonat i nejrůznější problémy s trávením.
Banány sice obsahují více kalorií ( 94 kcal na 100g ) než například jablka, díky tomu, že jsou mnohem hustší a obsahují hodně vlákniny, ale také způsobují pocit plnosti a snadněji zahánějí hlad, takže jde rozhodně o vhodné jídlo i třeba při hubnutí.
Banány neobsahují téměř žádný cholesterol, podle některých studií naopak denní konzumace banánů pomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi u lidí, kteří mají problémy s vysokými hodnotami.
Banán je jedním z nejčastěji konzumovaných druhů ovoce. Je to jednak tím, že je k dostání celoročně, ale také proto, neboť ze všech druhů ovoce dokáže nejlépe nasytit. Na rozdíl od jiných druhů ovoce, jako jsou například jahody nebo borůvky však obsahuje také větší množství kalorií, takže pokud jste v dietě, doporučuji si jej zaznamenávat do denního přijmu kalorií. Banán, jak jste se dočetli výše, je skvělým zdrojem vlákniny, ale také vitamínů a minerálů, takže bych jej určitě doporučil zařadit do vašeho jídelníčku.