Bolest zad

Co dělat, když mě trápí bolest zad

přidáno

30.10.2023

1FiQ0bujvKGhdYnt7rMTAqU42wu47L-metaYm9sZXN0IHphZC5qcGc=-.jpg

Bolest zad

Jak se zbavit bolesti zad?

Každého z nás už jistě někdy bolela záda. Věděli jste ale, že bolest zad je jednou z nejčastějších příčin krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti?

Není však bolest jako bolest. Bolest zad může mít mnoho příčin a projevů. Někdy si můžeme od bolesti pomoci sami, a to i bez analgetik či jiných produktů farmaceutického průmyslu, jindy nám pomůže šikovný fyzioterapeut a v některých případech je naopak nutné navštívit lékaře. Jak to s těmi bolestmi zad tedy je? Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.


Nejčastější příčiny bolesti zad.

Každý, kdo někdy zažil bolest zad ví, že se jedná o bolest velmi nepříjemnou a vleklou. Pokud se jedná o bolest zad v oblasti beder, sezení, chůze, dlouhé stání, ale někdy i ležení může být místy až nesnesitelné.

Jaké mohou být příčiny bolesti zad?

Dlouhodobé sezení – Pokud máme práci, která vyžaduje dlouhé sezení například u počítače, často nás bohužel dostihne bolest zad. Ta si při dlouhé sezení většinou oběvuje v oblasti kostrče a pánve.

Výhřez ploténky – Výhřez ploténky je zranění, které většinou pramení z dlouhodobého přetížení spodní části zad a ochablého svalstva v oblasti středu těla. Výhřez ploténky je zranění, které je dobré řešit s lékařem nebo fyzioterapeutem. Výhřez ploténky nejčastěji poznáme tak, že nás netrápí pouze bolest zad, ale přidá se k tomu i bolest dolních končetin, brnění až pálení v chodidlech a zhoršená pohyblivost.

Artróza kyčelních kloubů – Artrózu kyčelních klubů často zaměňujeme s bolestí zad. Jde o degeneraci kyčelního kloubu. Může způsobovat ztuhlost a výrazné snížení rozsahu pohybu v kyčli. Časem může dojít ke změně osy kyčelního kloubu a naruší se tak i zakřivení dolní části páteře. Zvýrazněné zakřivení beder přetěžuje páteřní ploténky a klouby, kde vznikají blokády, napětí a bolest.

Stažené svaly ( spoušťové body ) - Bolesti dolní části zad jsou často způsobeny svalovými spoušťovými body. Dokonce se odvážím tvrdit, že většina akutních a chronických bolestí zad je s nimi v určité míře spojená. Tyto body jsou reflexně stažená svalová vlákna, která pod prsty cítíme jako zatuhlou kuličku se zvýšeným napětím a bolestivostí. Je zajímavé, že každý sval si své spoušťové body tvoří v typické oblasti. Proto tyto oblasti přesně zmapované a je známo, kam se z nich bolest přenáší. Proč ale vznikají? Často je to odpověď mozku na nadměrnou zátěž či nevhodný pohybový program. Následně dojde v okolí přetěžovaného úseku k „uzávěrce/omezení“. Omezení vzniká i v důsledku spoušťových bodů. V závislosti na tom, jak dlouho příznaky přetrvávají se při řešení bolestí dolní části zad setkáváme s určitými typickými spoušťovými body.

Akutní blokáda ( ústřel, lumbago ) - Při akutní blokádě přetížené svaly zablokují páteř. Příčinou toho bývá zvýšení svalového napětí v oblasti bederní páteře způsobenou nesprávným pohybem nebo polohou. Svaly kolem beder ovlivňuje postavení obratlů, jejich vzájemný pohyb či poloha vůči pánvi. V situacích, kdy dochází k velkému přetížení fyzickému či psychickému nebo také u citlivějších osob ve spojitosti s prochlazením zad se může stát, že se po náhlém stažení svalů obratle zrotují proti sobě a tak dojde k jejich zablokování. Dochází k mechanickému dráždění kloubních struktur, ještě většímu utažení svalů v okolí blokády a vytvoření spoušťových bodů ve svalech. Výsledkem je bolest, která může vystřelovat jak do hýždí tak i do celé nohy.


Jak řešit bolesti zad?

Vždy je nejdůležitější přijít na to, z jakého ze zmíněných důvodů nás bolí záda.

Každá příčina má totiž tošku jiné řešení.

Obecně se ovšem dá říct, že za drtivou většinu problémů s bolestí zad můžou tyto důvody :

slabý střed těla – Zde je potřeba zaměřit se na speciální cviky, které pomůžou posílit naše břišní svaly ( jak boční, tak i přední ), svaly pánevního dna a paraverteblární svaly ( hluboké zádové svaly kolem obratlů ).

špatná mobilita kyčlí a dolních končetin – Faktem bohužel je, že špatnou mobilitou nejen kyčlí a dolních končetin trpí drtivá většina společnosti. Řešení tohoto problému je přitom poměrně jednoduché. Ke zlepšení mobility nám pomohou speciální protahovací cviky. Některé z nich si představíme v našem novém příspěvku na instagramu.

Stresová zátěž - Je nepopiratelné, že velký nápor psychického stresu markantně zvyšuje šanci pro rozvoj chronických bolestí zad. Stres není jenom prožitek hlavy, promítne se do všech aspektů Vašeho těla. Mění Váš hormonální profil, zvyšuje riziko nástupu úzkosti, deprese, zažívacích problémů, bolestí hlavy, srdečních chorob, problémů se spánkem, přibývání nebo naopak ubývání na váze, zhoršuje koncentrací nebo vede k problémům s pamětí. Proto někdy fyzioterapie, ortopedie nebo neurologie jednoduše nestačí a je potřeba odstranit tu skutečnou příčinu a možná navštívit psychologa.

Výhřez ploténky – Při podezření na výhřez ploténky bychom v první řadě měli navštívit lékaře. Ten nám pomůže s přesnou diagnózou a my pak společně může hledat léčebné medotu. Já jsem se s tímto zraněním bohužel setkal osobně, takže pokud budete mít zájem, rád vám poradím, jak jsem se bolesti zad zbavil :). Ve zkratce ovšem pomůže pravidelná návštěva fyzioterapeuta ( alespoň ze začátku ) v kombinaci se třemi předešlými návody na zbavení se bolesti zad.

Co dělat při akutní bolesti zad?

Pokud vás záda začala bolet před krátkou dobou ( v řádech jednotek dnů ), alespoň ze začátku je určitě dobré dodržovat tyto pravidla :

  • Odpočívejte, zkuste si najít co nejméně bolavou polohu a dopřejte svému tělu čas.
  • V akutní fázi se neprotahujte, nesnažte se bolest rozběhat ani rozcvičit, často se pak situace ještě zhorší.
  • Suché teplo je dobré. Držte si záda v teple a pokud Vám to je příjemné, můžete si je zlehka nahřívat například pohankovým polštářem.
  • Vana, sauna, vířivka mohou situaci opět zhoršit, opatrně s nimi.
  • Nebojte si vzít léky proti bolesti, které mají také protizánětlivý účinek.
  • Pro podporu regenerace nervové soustavy si můžete dopřát dobře vstřebatelné vitamíny B.
  • Dýchejte, v nejpříjemnější pozici zaměřte svůj nádech do oblasti pánve, třísel a spodního břicha. Nádech je dlouhý, volný a jemný. S výdechem břicho klesá. Výdech by měl být buď stejně dlouhý nebo ještě delší než nádech.
  • Pokud nemáte v podobných situacích vyzkoušené masáže nebo jiné wellness procedury, tak to opět v akutní fázi neriskujte. Opatrnější přístup je bezpečnější.
  • Nebojte se vyhledat pomoc fyzioterapeuta. Jde o zdravotníka, který ví co si v podobných situacích a za jakých podmínek může dovolit.
  • Pokud máte náhlý problém s inkontinencí, ztrátu citlivosti v dolní končetině nebo zníženou sílu, vyhledejte bez odkladu lékaře.