Káva

Proč je káva tak oblíbený nápoj?

přidáno

13.11.2023

Sociální sítě

Odkaz

usky1HR7WYFV8QC6hyz4xmIUWpDWBd-metaa8OhdmEgcMWZw61zcMSbdmVrLmpwZw==-.jpg

Patříte mezi tu část lidí, která si nedokáže představit ráno bez kávy?

Káva je nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Označují se tak i samotná semena, případně semena rozemletá na prášek. Káva je charakteristická svou silnou vůní (aroma) a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloidkofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Proto si ji plno lidí dopřeje hned z rána, kdy nám káva dodá pocit zvýšené energie a tím nás nastartuje do našeho dne. Káva je též velmi oblíbený nápoj na různé setkání s přáteli a známými, ale také jako „tečka“ po jídle.

Káva a její historie.

Pěstování kávy bylo až do konce 18.století převážně výsadou obyvatelů Arabského poloostrova. Pro zdejší pěstitele a obchodníky byla káva velkým zdrojem příjmů. Vývoz zelených zrn kávy byl pod těžkými tresty zakázán a Arabové záměrně znehodnocovali kávová semena varem, aby nemohlo dojít k vypěstování keřů kávovníku mimo Arábii. Největší zásluhu na rozšíření pěstování kávy i v jiných oblastech světa mají zejména Holanďané, kteří na počátku 17.století tajně přivezli zelená kávová semena z Jemenu. Rozhodli se pro pěstování této plodiny ve svých zámořských koloniích a v krátké době počali kultivovat první keře kávovníku na Ceylonu (1658) a v Indii. Posléze se pěstování kávy rozšířilo i na Jávu (1697). Holandská Východoevropská společnost na konci 18.století v produkci kávy vytlačila arabskou konkurenci na druhé místo. Roku 1720 tajně převezl Francouz Chevalier Gabriel Mathieu de Clieu první kávovník na ostrov Martinique. Tento zřejmě krádeží získaný keříček od Holanďanů dal nejspíše základ klonu miliónů kávových keřů, rostoucích dnes ve Střední Americe a oblasti Karibiku. V období kolem roku 1730 byl vyslán Brazilským panovníkem do Francouzské Guyany poručík Francisco de Melho Palheta za účelem urovnání pohraničního sporu. Jeho pravým posláním však bylo získat a přivézt do Brazílie semena kávovníku. To se mu nakonec lstí, kdy se vetřel do přízně manželky guvernéra nakonec podařilo. Pěstování kávovníku se v Brazílii nakonec tak rozšířilo, že v současné době je největším světovým producentem kávy. O další rozšíření kávovníku do ostatních oblastí světa se následně nejvíce zasadili Angličané a Španělé, kteří zavedli pěstování kávy ve svých koloniích.

Benefity pití kávy,

Neboť i já jsem velkým milovníkem kávy, zajímalo mě, jaký vliv má káva na naše tělo. Pro mé potěšení jsem zjistil, že má káva velké množství benefitů, které mohou zlepšovat naše zdraví.

Kromě povzbuzujících účinků, které kofein, obsažený v kávě má, se jedná o :


  • 18% snížení rizika vzniku rakoviny.
  • Ochranné účinky proti onemocněním jater nebo vzniku ledvinových kamenů.
  • Nižší pravděpodobnost vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je třeba Alzheimerova choroba.
  • Pravděpodobně lepší náladu, reakční dobu na podnět, paměť, bdělost a kognitivní funkce (Ruxton, 2008).
  • Lepší sportovní výkon až o 12 % (Doherty & Smith, 2005).
  • Nižší riziko vzniku cukrovky 2. typu. Každý šálek kávy snižuje naše riziko vzniku cukrovky II. typu průměrně o 7 %. Čím více kávy tedy pijeme, tím je naše riziko rozvoje cukrovky menší. Neměli bychom však překračovat hranici 4 šálků kávy za den

Nevýhody časté konzumace kávy.

Jak jsem se mohli dočíst, káva je opravdu skvělý nápoj, plný blahodárných účinků pro naše zdraví. Jak už tomu tak ale bývá, všeho moc škodí

Nepřiměřené pití kávy totiž může způsobovat :

  • bolesti hlavy, závratě,
  • úzkosti, nervozita,
  • nespavost či zhoršení kvality spánku
  • zrychlený či abnormální srdeční tep
  • zvýšení krevního tlaku
  • dehydratace
  • a zažívací potíže, jako jsou pálení žáhy, bolesti břicha či průjmy

Jaká je maximální bezpečná dávka kofeinu, kterou lze za den přijmout?

Ideální maximální množství u zdravých dospělých, které by nemělo mít žádné negativní vlivy je podle FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) 400 mg kofeinu denně – což jsou cca 4 šálky (945 ml) kávy. Obecně se za doporučenou denní dávku kofeinu pro jednotlivce udává 300-400 mg. Je to ovšem poměrně individuální. Některým z nás nedělá problém vypít 6 šálků kávy ( cca 550mg kofeinu ) a vedlejší účinky nepocítí, naopak někteří z nás vedlejší účinky pocítí už po vypití dvou vetší šálků ( cca 250mg kofeinu).

Závěr

Káva je nápoj, který si mnoho lidí spojuje s chvilkou odpočinku, s příjemným setkáním a s chuťovým zážitkem. 

V přiměřeném množství má káva pro naše tělo spoustu benefitů, nesmí se to s ní ovšem přehánět.

Abychom například pitím kávy negativně neovlivňovali náš spánek, poslední kávu bychom měli pít alespoň 6-8 hodin před spánkem. Nicméně káva ráno po snídani, nebo v brzkých odpoledních hodinách může zvýšit naši energii a potlačit pocit únavy.