Maso

Jak vybrat to správné maso?

přidáno

06.11.2023

Sociální sítě

Odkaz

1aMkrzM2U0EzPqzLYWm3JrgS0N1jK4-metaZHJ1aHkgbWFzYSBwxZnDrXNwxJt2ZWsuanBn-.jpg

Člověk, jakožto všežravec, kromě rostlinné stravy konzumuje i tu živočišnou. K té patří mimo mléčné výrobky, vejce, atd. neodmyslitelně i maso.

Před mnoha lety lidé maso získávali především lovem, později se maso začalo získávat z chovu dobytka. Dnes maso seženeme v každém supermarketu.

Jak už to tak ale bývá, s rapidně rostoucí konzumací masa v posledních letech, kvalita masa mnohdy není taková, jakou by jsme si představovali. Běžnou praxí například je, že se maso, než se dostane do prodejních pultů, napíchá vodou, aby nabralo na hmotnosti.

Nejlepší variantou určitě je, maso kupovat u dobrého řezníka nebo na stále více populárních BIO farmách. Cena masa je zde trošku vyšší, ovšem kvalita takového masa značně předčí kvalitu toho ze supermarketu.

V čem je pro nás maso užitečné?

Maso obsahuje kompletní spektrum aminokyselin ( všem 21 ). Je proto vhodnějším zdrojem bílkovin než kterýkoliv rostlinný zdroj, neboť ty kompletní spektrum neobsahují, a tak musíme čerpat bílkoviny z více zdrojů.

Dále je maso velmi kvalitním zdrojem vitamínů a minerálů. Z vitamínů je především bohaté na vitamíny skupiny B ( B1, B3, B6 a B12 ), z minerálů potom na draslík, zinek, fosfor a železo.

Je maso nepostradatelná součást jídelníčku?¨

Jak jste se již měli možnost dočíst výše, maso je jedním z nejkvalitnější zdrojů bílkovin vůbec. Neznamená to ovšem, že bychom se bez něj v našem jídelníčku neobešli. Skvělým příkladem jsou například vegetariáni. Pokud jako vegetarián či vegan přijmete dostatečné množství bílkovin z více zdrojů ( fazole, sója, obiloviny, tofu ), vitamíny a minerály, které se běžně v mase nacházejí, není problém maso z jídelníčku vyřadit. Vždy je ale klíčové dbát na to, jak se cítíte. Není dobré se do konzumace masa nutit, pokud ho jíst skutečně nechcete ( ať už kvůli chuti nebo kvůli přesvědčení ).        Stejně tak ovšem není dobré maso vynechat, pokud jej nejste schopni dobře a spolehlivě nahradit jinou potravinou.

Carnivore dieta.

Ještě, než si rozebereme jednotlivé druhy masa, chtěl bych zde zmínit jeden výživový směr, který je v poslední době velmi populární. Carnivor dieta je výživový směr, zaměřující se výhradně na konzumaci masa. Tato dieta má několik stupňů. Ten úplně nejpřísnější zakazuje jakékoliv potraviny, kromě masa a vnitřností. Trošku volnější verze této diety povoluje většinu živočišných výrobků, rostlinná strava je ale tabu.

Tato dieta je velký extrém, který může v horším případě i poškodit vaše zdraví. Je dosti možně, že opravdu zanedbatelné části populace může tato strava vyhovovat, většině společnosti bych ale tuto dietu určitě nedoporučoval, obzvlášť pak ne dětem.

Při dodržování této diety totiž snížíte příjem sacharidů téměř k nule, obsah vlákniny ve vaší stravě je silně nedostačující a budete mít pravděpodobně i nedostatek velké části vitamínů a minerálů.

Jednotlivé druhy masa : 

Kuřecí – Kuřecí maso bývá v souvislosti s hubnutím a dietou nejpoužívanějším druhem masa.

A není divu, neboť kuřecí prsa na 100g obsahují pouze 106 kalorií a 24 gramů bílkovin, což z nich dělá poměrně kvalitní, nízkokalorický zdroj bílkovin. Způsobů, jak upravovat kuřecí prsa je opravdu mnoho, proto věřím, že si každý najde svůj oblíbený způsob. A pokud nemáte nápady na vaření, mrkněte na můj instagram, kde najdete velké množství receptů z kuřecího masa.

Ještě je podle mě na místě upřesnit jednu fámu, kterou v souvislosti s kuřecím masem často slýchám : „Vždyť kuřecí maso je přece plné hormonů a antibiotik!“. U nás, v Evropské unii je chov drůbeže pod drobnohledem kontrol, které zajištují, že drůbeži ve velkochovech nejsou podávané hormony pro rychlejší nárůst hmotnosti. A co se týká antibiotik, ty nesmí být drůbeži podávána několik týdnů před tím, než jde drůbež na porážku, aby se v mase nenacházely stopové prvky zmíněných antibiotik.

Takže se nemusíte bát, drůbež, kterou si koupíte v supermarketu by nemělo obsahovat ani antibiotika, ani žádné nežádoucí hormony.

Hovězí – Hovězí maso můžeme považovat jako jedno z nejkvalitnějších. Obsahuje totiž širokou škálu vitamínů a minerálů nezbytných pro naše tělo. Hovězí maso oproti drůbežímu masu obsahuje o něco více tuku, proto je dobré, obzvlášť v dietě, pečlivě volit, které maso si vybrat.

Mezi nejméně tučné hovězí maso určitě patří hovězí svíčková, která na 100 gramů obsahuje 111 kalorií a 20 gramů bílkovin. Problém je ovšem její vysoká cena, kdy si ji jen málokdo může dopřávat pravidelně. Jako vhodná alternativa nám proto poslouží falešná svíčková nebo hovězí zadní, které na 100 gramů obsahuje cca 116 kalorií a 21 gramů bílkovin. Jako skvělá a rychlá alternativa nám může posloužit i hovězí mleté maso. Zde bych ovšem opět doporučil si nejlépe maso nechat namlít u řezníka, aby jste měli jistotu, o jak kvalitní maso se jedná.

Vepřové – V české kuchyni je stále nejpoužívanějším masem vepřové. Ještě naši rodičové vzpomínají na to, jak se pravidelně konaly zabíjačky, kdy se postupně zpracovalo celé prase a to se pak na různé způsoby upravovalo a konzumovalo i několik měsíců. V dnešní době už se už ovšem zabíjačky příliš nekonají, proto je spolehlivým zdrojem vepřového masa náš řezník nebo obchodní pulty supermarketů.

Vepřové maso je ze tří zmíněných kategorií nejvíce tučné, i zde ale najdeme poměrně libové maso s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem bílkovin.

Jedním takovým je například vepřová panenka, která obsahuje 130 kalorií a 20.5 gramů bílkovin na 100 gramů masa. Pozor si ovšem nejen u vepřového masa dávejte na uzeniny. Ty mnohdy obsahují spoustu věcí, které bychom v kvalitním mase vidět nechtěli. Jedná se především o přidanou sůl, „éčka“, zahušťovadla a jiné.



Závěr

Jak už je to se vším, nic se nemá přehánět. Na častou otázku „Kolik masa jíst?“ nelze jednoznačně odpovědět. Záleží, jaké jsou naše cíle, finanční možnosti a chuťové preference.

100 kilový sportovec má potřebu konzumace masa pochopitelně větší, než například 50ti kilová žena.

Pokud jste ovšem člověk, který nedělá silový sport, sportuje jen rekreačně a nemá příliš fyzicky náročnou práci, 4 porce masa týdně Vám bohatě postačí.

Vše ovšem záleží na celkové skladbě jídelníčku. Pokud budete mít kvalitní a vyváženou stravu, která bude obsahovat všechny, pro vaše tělo potřebné makro a mikro nutrienty, určitě se nemusíte zaobírat tím, zda-li jíte masa moc, nebo málo.