Zdravé návyky

Malé návyky, které dokáží zlepšit naše zdraví.

přidáno

11.10.2023

Sociální sítě

Odkaz

AY7wH56liP6PLQqKWR0fBmAJwm8TI7-metaTmHFoWUgemRyYXbDrSBwxZnDrXNwxJt2ZWsuanBn-.jpg

Sklenice vody ráno nalačno.

Sklenice vody po ránu, a to ještě na lačný žaludek, je perfektní volbou, jak organismu, který celou noc tekutiny nepřijímal, dodat potřebné tekutiny. Tělo za celou noc přešlo do fáze dehydratace, dodáním tekutin proto tělo hydratujeme a zároveň nastartujeme náš metabolismus. Vlažnou vodou ráno na lačno také nastartujete a zlepšíte trávení po zbytek dne. Voda by vždy měla mít přibližně pokojovou teplotu a to i v teplých letních dnech. Vlažnou vodou totiž docílíte mírně zvýšeného pocení, díky kterému se naše tělo ochlazuje a tím se brání proti přehřátí.

Procházky v přírodě

Procházky v přírodě by měl do svého života zařadit každý. V dnešní uspěchané době lidé tráví většinu času v práci za počítačem, jako dopravu volí převážně auto nebo hromadnou dopravu a na pobyt v přírodě už jim nezbývá čas. 

Je to přitom ohromná škoda, protože pobyt v přírodě má blahodárné účinky jak na fyzické, tak i na duševní zdraví.

Rozsáhlé review z roku 2022, na kterém pracovali vědci z Univerzity v Tokiu, odhaluje ještě silnější souvislost s trávením času v přírodě a celkovým pocitem pohody, než bylo doposud zřejmé. Analýzou celkem 301 studií ze 62 zemí objevili na 227 cest, kterými příroda podporuje duševní i fyzické zdraví člověka– ty označují jako “nehmotné příspěvky a služby kulturních ekosystémů”.

Podle autorů poskytuje čas v přírodě benefity zejména v oblasti rekreace a trávení volného času, osobního rozvoje, duchovního naplnění, estetických zážitků nebo sociálních vztahů. Přestože přesné mechanismy nejsou dosud zcela jasné, předpokládá se, že tyto pozitivní asociace souvisí zejména s vizuálními, sluchovými, čichovými ale i dalšími smyslovými podněty, kterými příroda na člověka působí.

Dýchání nosem

Při dýcháni nosem se vzduch filtruje, zahřívá a zkapalní, což přináší řadu benefitů – zlepšení aerobní kapacity, sycení krve kyslíkem a v neposlední řadě je dýchání skrze nos důležitou bariérou, která díky tzv. slizniční imunitě zachycuje nečistoty, bakterie a viry.

Zatímco když vdechujeme pusou,

vdechujeme vzduch nezahřátý a nefiltrovaný, což může vést nejen ke vzniku nemocí dolních cest dýchacích ale také k vysychání dutiny ústní, k vzniku astmatu a alergií, k chrápání, větší kazivosti zubů a v neposlední řadě také ke vzniku únavy a poruchám koncentrace.

Vyrovnání se se stresem

Stres působí na každého jiným způsobem. Možná cítíte neklid, připadáte si opotřebovaní a zdrcení, nemůžete se soustředit, trpíte obsesí nebo nespavostí. Můžete mít pocit rozporuplnosti „bojuj nebo uteč“. Stres se někdy projevuje fyzicky bolestmi hlavy, žaludečními potížemi nebo častým onemocněním. Stres určitě narušuje vaši radost ze života.

Jak se se stresem ale vypořádat?

Každý z nás má jinou metodu, jak se se stresem vyrovnat. Důležité proto je, pozorovat svoji mysl a zjistit, které činnosti nás dělají šťastnými a pomáhají nám zapomínat na naše každodenní starosti. Ať už je to čas strávený s rodinou, sport, večerní pohoda u televize nebo procházka v přírodě, vždy je dobré vaši oblíbenou činnost zařadit alespoň občasně do svého harmonogramu a tím zmírnit zátěž, kterou stres našemu tělu a mysli přináší.

Pobyt na slunci

Slunce je naprosto nepostradatelné pro naše zdraví. Sluneční paprsky potřebujeme pro dostatečný přísun vitamínu D, dobrou náladu, pravidelný biorytmus dne, i pro správné fungování imunity. Slunce nám dodává pozitivní energii a není divu, že na něm chceme strávit co nejvíce času. 

Slunce přirozeným způsobem zvyšuje tvorbu serotoninu v těle, který podporuje dobrou náladu a dodává nám více energie. Při slunění navíc dochází i k vyplavení endorfinů, látek spojených s pocity štěstí. Ne nadarmo se říká, že slunce je přírodní antidepresivum. Dlouhodobý nedostatek slunečního záření naopak způsobuje u člověka podrážděnost, náladovost, pocity smutku a může zvýšit pravděpodobnost deprese


Příliš dlouhý pobyt na slunci škodí?

 Dlouhý a nechráněný pobyt na přímém slunci nese ale i zdravotní rizika. Konkrétně se jedná o rakovinu kůže a rychlejší stárnutí pokožky projevující se vráskami, zhrubnutím kůže a tmavými skvrnami. Z tohoto důvodu je potřeba se před přímým sluncem dostatečně chránit. Jenže ochrana v podobě různých opalovacích krémů s UV faktorem snižuje tvorbu vitamínu D, který potřebujeme pro zdraví.

Ale nezoufejte, ochrana před sluncem je nutná jen v určitých případech. Pro dostatečnou tvorbu vitamínu D stačí pobyt na slunci po dobu 20–30 min. Pokud tento čas strávíte procházkou v parku, kratším výběhem nebo posezením na terase, rozhodně nemusíte hned sahat po opalovacím krému. Naopak za nebezpečné můžeme označit situaci, kdy proležíte půl dne u moře nebo na koupališti pod přímým sluncem za účelem chytání bronzu. Pokud tedy na slunci trávíte více času, je potřeba dbát na pravidla bezpečného pobytu na slunci.


Kvalitní a čerstvé potraviny

Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny je bezpochyby nejlepším způsobem jak dodat našemu tělu nejvíce vitamínů, minerálů a antioxidantů. Nemusíme se zde ale bavit pouze o ovoci a zelenině.

Například maso, vejce a mléčné výrobky z farem obsahují mnohonásobně více vitamínů a minerálů, než ty, které koupíme v supermarketu.

Důvod je prostý. Zvíře, chované na farmě, je pravidelně vystavováno slunečnímu svitu, má přísun k čerstvé zeleni a není vystavováno nadměrnému „stresu“. 

Na přísloví „ jste to, co jíte“ opravdu najdeme kus pravdy. Pokud Váš jídelníček bude obsahovat kvalitní, průmyslově nezpracované a čerstvé potraviny, vaše tělo bude fungovat o poznání lépe, což se projeví i na vaší psychické pohodě.